انواع روش های هوشمند سازی سیستم های آبیاری

انواع روش های هوشمند سازی سیستم های آبیاری

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 2 دقیقه

زمانی که برای اولین بار سیستم آبیاری تحت فشار ابداع شد، شیر ها و فلکه هایی برای قطع و بسته کردن جریان آب مورد استفاده قرار گرفت اما بعد ها شیرهای برقی به بازار عرضه شد که باعث شد دیگر نیازی به باز و بسته کردن دستی شیر ها نباشد.

پس از آن کنترل کننده های تایم دار وارد بازی شدند به این صورت که این کنترلر ها در دو مدل عرضه شدند، مدل اول تعدادی رله در خود داشت که با تایم دادن کشاورز به آن برنامه خاموش و روشن شدن شیرها را بر عهده میگرفت و مدل دیگر به شکل شیرهای برقی تایم دار است که با پیشرفت تکنولوژی اپلیکیشن بلوتوثی آنها نیز روانه بازار شد.

هوشمند سازی با استفاده از سنسورهای

نسل بعدی هوشمند سازی با استفاده از سنسورهای مختلف و ارتباط آن با یک کنترلر مرکزی و تصمیم گیری بر اساس فاکتور های مختلف مورد نیاز گیاه بود که در این مورد از تکنولوژی هایی مانند Wifi و zeegbee برای ارتباط شیرهای برقی و سنسورها با یکدیگر استفاده شده است.

مشکل اصلی و اساسی این نوع از هوشمند سازی استفاده از سیم های طولانی و مصرف بالای انرژی سنسورها و شیر های برقی و همچنین عدم امکان استفاده از باتری در این نوع روش میباشد.

در جدیدترین نسل از هوشمند سازی تمامی سنسورها، ایستگاه های آب و هوا شناسی و شیر های برقی با کمترین میزان مصرف و حتی بدون باتری و اینترنت کار میکنند و تصمیم گیری برای آبیاری و مراقبت از گیاه ، باغ یا گلخانه را انجام میدهند ، جالب است بدانید در آخرین نسل هوشمند سازی از مانیتورینگ فاکتور های مختلف از عکس برداری توسط پهباد ها استفاده میشود.

روش های هوشمند سازی سیستم آبیاری

اولین نفری باشید که در مورد این مقاله نظر می دهید

ارسال یک دیدگاه