بررسی انواع روش های آبیاری در کشاورزی از ابتدا تا کنون

بررسی انواع روش های آبیاری در کشاورزی از ابتدا تا کنون

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 2 دقیقه

بشریت از زمانی که انقلاب عصر کشاورزی شروع شد،در حال کار و پژوهش بر روی روش های آبیاری بوده است و شاید این مهم ترین مسئله ی هم اکنون ایران و کشورهای کم آب است در این مقاله سعی داریم که روش های مختلف آبیاری را بررسی کنیم،جالب است بدانید که هم اکنون که ما این ما مینویسیم فقط ۱۵٪ از زمین های دنیا آبیاری میشوند و ۸۵٪ مابقی به صورت دیمی میباشند.

۱)آبیاری سطحی

در این روش که اکثر آبیاری کشورمان را تشکیل میدهد و به آن آبیاری غرقابی نیز میگویند، بدین صورت میباشد که آب پای گیاه و در مسیر های آبی رها میشود که راندمان آن بیش تر از ۶۵٪ نمیباشد.در صورتی که حتی در زمین های کشاورزی از لوله های دریچه دار استفاده کنیم ، حداکثر به ۵۰٪ میرسد ، متاسفانه این روش در کشورمان بسیار رایج میباشد.

آبیاری سطحی

۲)آبیاری تحت فشار

به روش آبیاری که در آن از فشار بیش تر از فشار اتمسفر استفاده شود ، آبیاری تحت فشار گویند که به دو‌ دسته ی آبیاری بارانی و آبیاری موضعی(قطره ای و خطی) تقسیم میشود.

از مزایای آبیاری‌ به روش قطره ای میتوان به امکان استفاده از آب شور، امکان انجام آبیاری همراه با کود پاشی و پخش یکنواخت آن،عدم رویش علف هرز در تمامی خاک ، عدم نیاز به نیروی کارگر و ...

آبیاری تحت فشار

۳)آبیاری زیر سطحی

باستان شناسان کشف کردند که هزاران سال پیش ایرانیان با استفاده از لوله های سفالی زیر زمین به کشاورزی میپرداختند ، در این روش گیاه آب خود را از تراویدن آب از لوله توسط ریشه با توجه به نیاز خود و بدون هدر رفت تامین میکند.

یکی از نکات آبیاری زیر سطحی که در ایران نیز رعایت نمیشود عدم استفاده از لوله های خاص که گیاه به دور آن نپیچد میباشد.از مزایای آبیاری زیرسطحی میتوان به اکسیژن رسانی به ریشه،طول عمر سیستم ، عدم تاثیر باد ، جلوگیری از شیوع آفات،صرفه جویی کود و سم تا ۵۰٪ و... اشاره کرد.

آبیاری زیر سطحی


انواع روش های آبیاری در کشاورزی

اولین نفری باشید که در مورد این مقاله نظر می دهید

ارسال یک دیدگاه