نقد و بررسی تخصصی انواع لایه های اینترنت اشیا

نقد و بررسی تخصصی انواع لایه های اینترنت اشیا

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 3 دقیقه

در سال ۱۹۹۹ بود که فردی به نام کوین اشتوین مفهمومی به نام اینترنت اشیا را پایه گذاری کرد که هم اکنون در سال ۲۰۱۹ مثل بمب زندگی ما رو متحول کرده.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا مجموعه ای از دستگاه های فیزیکی مانند سنسور ها و رله ها است که با توجه به پروتوکل های ارتباطی مختلف اطلاعات را جا به جا کرده، تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم گیری‌ میکند.به طور مثال اگر در خانه ای هوا گرم شود سنسور ها حس کرده اطلاعات را تحت پروتوکل ارتباطی انتقال داده و سپس در سرور تصمیم گیری میشود که کولر روشن شده و این تصمیم دوباره تحت پروتوکل ارتباطی هر چه که باشد انتقال میابد(Wifi,Lora).

خانه هوشمند

همچنین از مثال های دیگر اینترنت اشیا در امروز به شهر هوشمند که در آن همه چیز خودکار می باشد از نور لامپ های شهر گرفته که با توجه به نیاز پرنور و کم نور شده تا سطل زباله ها که با توجه به تشخیص سنسور مورد نظر در مواقع مورد نیاز پر و خالی میشوند.

شهر هوشمند

طبق تحقیقات و آمار تا سال ۲۰۲۵ میلادی سالیانه ۱۱.۱ تریلیون دلار بر فناوری های اینترنت اشیا سرمایه گذاری میشود.

حال میرویم سراغ لایه های اینترنت اشیا ، فناوری اینترنت اشیا از ۷ لایه تشکیل شده است که هنگامی که سیستم کار میکند ما این لایه ها را نمیبینیم ولی اتفاق میافتد که برای درک بیش تر لایه به لایه در این مقاله آن ها را توضیح میدهیم.

لایه اول: لایه سخت افزار های ارتباطی(لایه چیز ها)

در این لایه تمامی سخت افزار ها از موبایل شما تا سنسور ها جا میگیرند این لایه شامل میکروکنترلر ها و هر آن سخت افزاریست که در سیستم متصل میباشد.

لایه سخت افزارهای ارتباطی

لایه دوم: لایه ی شبکه

به این لایه که شامل تمام پروتوکل های ارتباطی میباشد،لایه ی شبکه می گویند.در این لایه هست که ما انتخاب میکنیم پروتوکل ارتباطیمان لورا باشد یا وای فای و یا حتی زیگبی روش ارتباط دستگاه و سنسور ها در این لایه مشخص میشود.

لایه شبکه

لایه سوم: لایه زیر ساخت جهانی

در این لایه ما وارد ارائه دهنده های زیر ساخت های جهانی برای پلتفرم اینترنت اشیا می شویم که اکثرا بر پایه فناوری رایانش ابری یا همان کلود میباشند.

رایانش ابری

لایه چهارم: لایه دیتا های مصرفی

در این لایه ما مجموعه ای از دیتا ها داریم با حجم بالا که بیگ دیتا را به اصطلاح تشکیل میدهند.

این دیتا های انبوه بسیار‌ کاربردی و گران قیمت می باشند.

لایه دیتاهای مصرفی

لایه پنجم: لایه آنالیز دیتا ها

در این لایه ما حجم انبوهی از دیتا ها را با روش های کوناگون از جمله یادگیری ماشینی آنالیز کرده و آن ها را تبدیل به ارزشمند ترین اطلاعات دنیا میکنیم.

لایه آنالیز دیتا

لایه ششم: لایه به کار بردن

در این لایه تمامی اطلاعات و پردازش های انجام شده بر روی دیتا ها منجر به تصمیم و انجام کاری مانند تشخیص دود در ساختمان برای جلوگیری از آتش سوزی میشود.

لایه به کار بردن

لایه هفتم: لایه مردم و کسب و کار ها

در این لایه هست که مردم و کسب و کار ها با توجه به اطلاعاتی که کسب میکنند از طریق اینترنت اشیا تصمیم میگیرند چه عکس العملی در کار خود نشان دهند تا منجر به کسب درآمد بیش تر‌ و زندگی‌ راحت تر شود.

لایه مردم و کسب و کار ها

(1) نظرات

سعید ملکی
سعید ملکی
17 مهر 1398

لطفا باز هم از لورا مقاله منتشر کنید ممنون 👍

ارسال یک دیدگاه