تاثیر دامپروری صنعتی در نحوه ی نگهداری و تغذیه ی دام

تاثیر دامپروری صنعتی در نحوه ی نگهداری و تغذیه ی دام

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 4 دقیقه

در زمان های قدیم دامداران از دامپروری سنتی استفاده می کردند در حالی که با گذشت زمان به شیوه ی صنعتی آن روی آوردند. امروزه به دلایلی مانند افزایش جمعیت ، کاهش منابع غذایی دام ها و نیاز به تنوع غذایی بهره گیری از روش صنعتی اهمیت بیشتری نیز یافته است. در این مسیر، علم و پیشرفت تکنولوژی کمک های شایانی به ما کرده است و به جایگزینی روش های مدرن به جای سنتی منجر شده است.

با این که دامپروری صنعتی کمک های فراوانی در این راه به ما می کند اما هنوز حدود دو سوم جمعیت کشور گوشت و فراورده های دامی خود را از روش های سنتی تولید و مصرف می کند. در این میان گوشت گوسفند، بز و بزغاله و سپس گاو و گاومیش بیشترین مصرف را داشته است.

دامپروری صنعتی

از فواید دامداری صنعتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1.جلوگیری از وارد شدن صدمه به مراتع و محیط زیست که در اثر چرای بی رویه ی دام ها ایجاد میشود

2.اصلاح نژاد حیوانات دام و درنتیجه تولید فراورده های دامی مطلوب تر و بیشتر

مقایسه ی دامداری صنعتی و سنتی

دامداری صنعتی

در دامداری صنعتی به دلیل تمرکز دام در محل پرورششان احتمال بروز بیماری و مشکلات برای حیوانات بیشتر است و درنتیجه برای پیشگیری از ایجاد مشکل برای دام باید اصول بهداشتی به بهترین نحو ممکن رعایت شود که این هزینه بر خواهد بود و از طرفی به دلیل تمرکز جمعیت حیوانات ، هزینه نگهداری آن ها نیز بیشتر می شود.

از طرفی در روش سنتی، دامداران از زمان های قدیم تا به حال به شیوه های مناسب نگهداری از دام خود رسیده اند و می توانند با حداقل امکانات و ریسک کم تر با بازدهی خوبی از دام های خود نگهداری کنند و این موجب کاهش هزینه ها و به خصوص کاهش هزینه های نگهداری دام می گردد.

دامداری صنعتی

همچنین از نظر میزان بازدهی در فراورده های حاصل از دامداری می توان گفت که در روش صنعتی به دلیل بهره گیری از اصول علمی می توان نقاط قوت و ضعف را شناسایی و به تقویت و رفع آن ها پرداخت و در نتیجه بازدهی بیشتری داشت به همین دلیل تولید گوشت و فراورده های دامی در روش صنعتی بیشتر از روش سنتی است و این خود به معنی بازگشت سریعتر سرمایه به سرمایه گذار است. برای مثال میزان شیردهی یک گاو بالغ در دامداری سنتی دو کیلوگرم و در دامداری صنعتی هشت کیلوگرم است.

برای سوددهی در دامداری صنعتی رعایت چند نکته حائز اهمیت است:

1.بهداشت و رعایت نکات و اصول فنی در بهداشت

2.تغذیه مناسب

3.مدیریت صحیح فرایندها

4.حضور دائمی دامپزشک جهت رعایت مسائل علمی و بهداشتی دام، چون در صورت عدم حضور دامپزشک احتمال ابتلای حیوانات به انواع بیماری ها بیشتر شده و در این صورت خسارت بسیار زیادی به سرمایه گذار وارد خواهد شد

فراورده های حاصل از دامداری

تاثیر دامپروری صنعتی در نحوه ی نگهداری و تغذیه ی دام

در دامپروری صنعتی شیوه ی تغذیه دام ها تغییر کرده و محیط بهداشتی تری فراهم شده و انواع بهتری از مواد غذایی برای دام ها موجود است و این موجب تولید محصولات دامی بهینه برای دامپرور خواهد بود. همچنین در دامپروری صنعتی محیطی که برای پرورش دام در نظر گرفته میشود مطبوع تر از حالت سنتی است و در نتیجه دام در چنین شرایطی محصولات بهترب به دامپرور ارائه میدهد.

(1) نظرات

نسیم
نسیم
2 مهر 1398

بسیار مقاله مفیدی بود برای من که رشته ام مهندسی کشاورزی هست 👏

ارسال یک دیدگاه