بررسی محیط پرورش آبزیان و نقش اینترنت اشیا در آن

بررسی محیط پرورش آبزیان و نقش اینترنت اشیا در آن

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 3 دقیقه

امروزه تحقیقات زیادی در مورد آبزی پروری و تلاش برای توسعه ی تکنولوژی جهت افزایش تولیدات صورت گرفته است. پرورش ماهی به دلیل خلاقیت کم ، سیکل های جمع آوری سه تا نیم سال از موضوعات چالشی امروزی است. حال اینترنت اشیا به کمک این بخش آمده و تحولی در آن ایجاد کرده است.

در این بخش نظارت از راه دور بر پرورش ماهی و انجام کارها به صورت خودکار و با استفاده از سنسورها را بررسی می کنیم. سنسورهای مورد نظر در این بخش مانند سنسور سنجش میزان اسیدی/ بازی بودن محیط پرورش ماهی ها ، سنسور دما و سنجش میزان سطح آب است.

توسعه فناوری موجب توانایی در بهبودی بخشیدن به کیفیت استخرهای ماهی شده و در نتیجه افزایش تولید را منجر می شود.

استخر های پرورش ماهی یک اکوسیستم مصنوعی است که دو نوع دارد :

1.حوضچه های پرورش ماهی های گرمسیری که در واقع همان ماهی های آکواریومی است

حوضچه های پرورش ماهی های

2.استخرهای پرورش ماهی به عنوان وعده ی غذایی

از آن جایی که ماهی ها حیواناتی خون سرد هستند ، درجه حرارت محیط زندگی آن ها از عوامل مهم در پرورششان است.

استخرهای پرورش ماهی

اینترنت اشیا عظمت مناطق استفاده شده در این سال ها را بررسی می کند. 10-12 % از جمعیت از مشاغل آبزی پروری کسب درآمد می کنند هم چنین 15 درصد پروتئین و خوراک تقریبا 4 میلیارد نفر تامین می شود.

موارد موثر در رشد ماهی

1.کیفیت آب

این از مهم ترین عوامل است. رسیدگی به بهداشت و وضعیت سلامت آب محیط زندگی ماهی ها در کیفیت و رشد ماهی تاثیرگذار است چون اگر کیفیت آب بسیار پایین باشد ماهی آماده حرکت و مهاجرت نخواهد بود.

کیفیت آب

2.اهمیت مشاهده کیفیت آب

بررسی کیفیت آب برای پیشگیری از بیماری و عفونت در ماهی ها چون بسیار متناوب است. کیفیت آب بر رشد ماهی و ایجاد خصوصیات آن تاثیر گذار است و این از خصوصیات فیزیکی و طبیعی آب ناشی می شود. هم چنین کیفیت بالای آب برای موفقیت در ماهیگیری نیز مناسب است. کیفیت آب تحت تاثیر عواملی مانند میزان کربن دی اکسید ، اسیدیته ی محیط ، دما ، میزان املاح و نیترات می باشد. در میان این عوامل دما ، اکسیژن و اسیدیته از مهم ترین آن ها است. دمای ایده آل برای هر گونه ی مختلف ماهی متفاوت است و اطلاع از دمای مناسب برای هر گونه بسیار مهم است و دما باید کنترل شود و هم چنین در دماهای مناسب هم هر چه دما بیشتر شود ، اکسیژن هم بیشتر خواهد بود. هم چنین دما بر میزان اکسیژن و محدود شدن بیماری ها نیز تاثیر می گذارد.

ماهی ها برای ادامه ی حیات نیاز به اکسیژن کافی در آب دارند و اگر اکسیژن کافی نداشته باشند به سطح آب آمده تا اکسیژن بیشتری را دریافت کرده و این موجب کند شدن روند هضم و رشد آن ها میشود.

ماهی ها

در نهایت میتوان پیش بینی کرد که اینترنت اشیا با استفاده از حسگرها و سنسورهای حساس و دقیق کیفیت و میزان سلامت آب و آبزیان را کنترل می کند.

توضیح کوتاه : اینترنت اشیا به بهبود روند پرورش آبزیان کمک می کند و پارامترهای محیط زندگی آن ها را کنترل می کند.

اولین نفری باشید که در مورد این مقاله نظر می دهید

ارسال یک دیدگاه