عوامل تاثیرگذار و مهم در مدیریت کشاورزی و مزرعه

عوامل تاثیرگذار و مهم در مدیریت کشاورزی و مزرعه

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 7 دقیقه

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه شود این است که در مدیریت کشاورزی فقط به موقعیت مزرعه توجه نمی‌شود بلکه تمام مزرعه مورد سنجش قرار می‌گیرد و به عوامل کلی تاثیرگذار بر راندمان مزرعه نیز توجه لازم می‌شود.

کشاورز و زارع می‌داند که در اثر مدیریت بهتر و دقیق تر حداکثر سود به دست می‌آید، لذا باید با دقت کامل طرح ریزی و برنامه‌ریزی دقیق برای انتخاب صحیح بین طرح های موجود را برای کسب حداکثری سود انجام دهد.

در مدیریت کشاورزی عواملی که در نظر گرفته خواهند شد به شرح زیر می‌باشد:

نقش مدیریت کشاورزی:

نقش مدیریت کشاورزی

نقش مدیریت کشاورزی با در نظر گرفتن رابطه‌ی بین عوامل مختلف کشاورزی جهت رسیدن به حداکثر سود ظاهر می‌شود، به شکلی که مدیر مزرعه یا کشاورز با در نظر گرفتن تمامی امور تاثیر گذار بر سود دهی کلی بنگاه می‌تواند ترکیبی از بهترین این عوامل را انتخاب کند و به کار گیرد تا بهره‌وری کلی بنگاه افزایش یابد.

چه ترکیبی از محصولات را باید کشت کرد؟

چه ترکیبی از محصولات را باید کشت کرد؟

انتخاب بهترین نوع محصول برای کشت نیز عامل مهمی در مدیریت کشاورزی محسوب می‌شود و همچنین این مورد که باید در کشت این نوع محصول از چه سیستمی استفاده شود تا بیشترین بازدهی و راندمان را داشته باشد نیز از وظایف مدیریت کشاورزی و صاحب مزرعه می‌باشد که تا حد زیادی بر روی سود کسب شده تاثیر می‌گذارد.

در هر هکتار از مزرعه بایستی چه مقدار منابع به کار رود؟

در هر هکتار از مزرعه بایستی چه مقدار منابع به کار رود؟

برای به ثمر رساندن هر محصول ما نیازمند میزان متفاوتی از کار و سرمایه هستیم که این امر می‌بایست بر اساس تصمیم گیری انجام شده توسط صاحب مزرعه، بر اساس اهداف کلی و آتی تعیین شده توسط مزرعه دار صورت گیرد، به شکلی که باید برای حداکثر کردن بازدهی زمین میزان درست و به جایی از منابع باید استفاده شود چراکه افزایش یا کاهش در این مقدار می‌تواند تبعات منفی در بازدهی کا داشته باشد.

چطور می‌توانیم از روش های جایگزین استفاده کنیم؟

چطور می‌توانیم از روش های جایگزین استفاده کنیم؟

یکی از موارد مهمی که در مدیریت کشاورزی به کار گرفته می‌شود استفاده از روش های جایگزین و نحوه‌ی استفاده از آنها می‌باشد به این شکل که برای مثال فراهم کردن نیتروژن مورد نیاز خاک به وسیله‌ی کود ارزانتر تمام می‌شود و بازدهی بیشتری دارد یا از طریق کشت گیاهان خاص؟

مناسب ترین وسعت مزرعه باید چقدر باشد؟

مناسب ترین وسعت مزرعه باید چقدر باشد؟

مزراع مختلف بنا به اندازه‌ی گوناگونی که دارند از لحاظ هزینه با یکدیگر متفاوت هستند و نکته‌ی مهمی که اهمیت پیدا می‌کند این است که ما باید برآوردهای دقیقی نسبت به یکسری از پارامترهای مرتبط با وسعت زمین زراعی داشته باشیم، برای مثال باید این برآورد را داشته باشیم که وسعت به صرفه برای استفاده از تجهیزاتی مانند تراکتور چه میزان است؟

یا برای مثال باید این برآورد صورت گیرد که در چه وسعتی کشت محصول خاصی به صرفه است؟

برنامه کار ماشین هایی که باید به کار گرفته شوند چیست؟

برنامه کار ماشین هایی که باید به کار گرفته شوند چیست؟

این سئوال به این جهت مطرح می‌شود که باید متناسب با برنامه‌ی کشت محصولات و وسعت زمین و سایر عوامل تاثیرگذار بر بازدهی محصول، برنامه‌ی لازم برای به کارگیری ماشین آلات لازم مانند تراکتور و همچنین برنامه‌ی لازم برای به کارگیری نیروی انسانی تدوین شود.

براساس این برنامه ریزی ها که توسط صاحب مزرعه یا مدیر کشاورزی صورت می‌گیرد می‌توان راندمان کاری را تا حد زیادی تغییر داد و در جهت مثبت حرکت کرد.

به چه نوع برنامه حفاظتی خاک احتیاج داریم؟

به چه نوع برنامه حفاظتی خاک احتیاج داریم؟

یکی دیگر از مسائل بسیار مهمی که در بحث مدیریت کشاورزی مطرح می‌شود بحث برنامه‌ی حفاظتی از خاک می‌باشد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت چرا که سلامت خاکی که در آن محصول کشت می‌شود بر روی کیفیت محصول بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی بر روی کیفیت محصول بگذارد.

از نظر اقتصادی مخارجی که برای حفاظت خاک مزرعه مصرف می‌شود بخشی از مسئله مدیریت کشاورزی محسوب می‌شود.

چگونه باید به موقع تولید کنیم؟

چگونه باید به موقع تولید کنیم؟

مسائل متعددی درباره‌ی به موقع انجام دادن کارها وجود دارد که به مدیریت کشاورزی مربوط می‌شود.

تولید به موقع محصول یکی از پارامترهایی می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی در اموری مانند فروش و بازاریابی محصول و تحویل به موقع محصول به مشتری دارد لذا باید به عامل توجه بسیار زیادی شود تا بازدهی کلی کار که به عوامل زیادی وابسته است افزایش یابد.

در این موضوع باید اهداف مزرعه دار نیز مورد توجه قرار بگیرد و با توجه به هدف مزرعه دار محصول مورد نظر کشت شود تا از بابت به موقع بودن تولید مشکلی وجود نداشته باشد برای مثال کشاورزی که هدف کسب سود مقطعی و کوتاه مدت را دارد باید بر اساس این هدف سیستم های خود را آماده کند و محصول کشت کند و در صورتی به یک سری جزئیات و زیر ساخت سازی توجه کند، این امر باعث کاهش بازدهی کلی کار می‌شود.

مدیریت مزرعه و اخذ تصمیمات:

مدیریت مزرعه قسمتی از اقتصاد کشاورزی است که عوامل تولید را مورد بررسی و رسیدگی قرار داده و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. مدیریت مزرعه علم انتخاب و اخذ تصمیمات درباره‌ی احتیاجات و هدف های کشاورزی بوده و درباره‌ی آنها به ارزشیابی و قضاوت می‌پردازد چراکه یکی از وظایف اصلی مدیریت و مدیران تصمیم گیری می‌باشد.

تصمیمات مدیر باید با قیمت ها و هزینه ها در آینده ارتباط کامل داشته باشد و در راستای اهداف تعیین شده باشد.

اولین نفری باشید که در مورد این مقاله نظر می دهید

ارسال یک دیدگاه