اینترنت اشیا از کشاورزی هوشمند تا بستر اقیانوس ها

اینترنت اشیا از کشاورزی هوشمند تا بستر اقیانوس ها

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه : 3 دقیقه

طبق تعریفی که در مقاله اینترنت اشیا از آن گفته شد ، اکنون می خواهیم کاربرد اینترنت اشیا را در کشاورزی ، دامپروری و اقیانوس ها را باهم برسی کنیم.

همانطور که می‌دانیم اینترنت اشیا کاربرد گسترده‌ای در بخش های مختلف صنعتی دارد که یکی از این بخش ها دامپروری می‌باشد.

در دامپروری نیز می‌توان از تکنولوژی های بسیار جدیدی استفاده کرد ، به طوری که برای مثال به کمک قلاده های خاص و ویژه‌ای که به گردن گاوها بسته می‌شود ، دامدار می‌تواند وضعیت کلی گاوها و به طور کلی حیوانات مزرعه را کنترل کند.

دامپروری هوشمند

برای مثال به کمک قلاده هایی که به گردن گاوها بسته می‌شود می‌توان مدت زمان نشخوار یا غذا خوردن حیوان را اندازه گیری کرد یا برای مثال میانگین زمان فعالیت یا تحرک حیوان را نیز زیر نظر گرفت و تحلیل کرد که با هریک از این تحلیل ها می‌توان پی برد که آیا حیوان شرایط طبیعی یا نرمال خود را دارد یا بیمار است یا در شرف بیماری قرار دارد که این تکنولوژی کمک بسیار شایانی به فعالان این حوزه می‌کند تا قبل از بحرانی شدن شرایط تصمیم اصلاحی لازم را بگیرند.

طبق بررسی های انجام شده با استفاده از این تکنولوژی در صنعت دامپروری می‌توان تا 20% بهره وری را افزایش داد.

دامپروری هوشمند

در کشاورزی نیز تکنولوژی استفاده از سنسورها بسیار اهمیت دارد و باعث افزایش بهره‌وری کلی کشاورز، زمین دار یا گلخانه ‌دار می‌شود ، به طوری که سنسورها و حسگرهای نصب شده در گلخانه یا زمین کشاورزی باعث می‌شود که صاحب گلخانه یا مزرعه اطلاعات دقیقی از فاکتورهای تاثیر گذار بر رشد و بهره‌وری گیاه و مزرعه را داشته باشد و بر اساس تحلیل این اطلاعات تصمیمات دقیق و کاملی را بگیرد.

در مورد آخر به بررسی این تکنولوژی در اعماق اقیانوسها می‌پردازیم.

زباله های شهری و روستایی از آلاینده های اصلی آب به شمار می‌روندکه اغلب به اکوسیستم های زیر آب آسیب می‌رساند لذا باید میزان و مقدار هر یک از آنها طبق استانداردهای تعریف شده باشد تا مشکل اساسی و حادی پیش نیاید.

اینترنت اشیا در اعماق اقیانوس ها

نکته‌ی قابل توجه این است که برای اندازه‌گیری این فاکتورها از حسگرهایی در زیر آب استفاده می‌شود که می‌تواند اطلاعات به‌روز شده را در اختیار محققان قرار دهد تا تصمیم گیری را برای آنها راحت تر کند، همچنین در مرحله‌ی بعدی محققان به دنبال ساخت حسگرهایی با قیمت مناسب برای استفاده‌ی عموم هستند.


اینترنت اشیا از کشاورزی هوشمند تا بستر اقیانوس ها

اولین نفری باشید که در مورد این مقاله نظر می دهید

ارسال یک دیدگاه